Rahvuslikku kodukäsitööd elustades. 2. osa / Возрождая старые ремесла. 2 часть.

Projekt aitas äratada inimeste seas huvi vana kodukäsitöö (kangakudumine, ketramine, viltimine ja tikkimine) vastu; populariseerida eesti vana käsitööd meie regioonis ning arendada loome ja mõtlemisvõimet koolide ja perekondade seas. Osalejad õppisid kasutama pärimuslikke oskusi tänapäeval, uurisid kangakudumise ja tikkimise erinevaid tehnikaid, nägid kodukäsitöö eripära; lapsed ja noored said täiskasvanutega koos valmistada oma kudumistoodet ja käsitikandit; kasvas tähelepanu muuseumitegevusele. 

Projektist võtsid osa Jõhvi, Sillamäe ja Narva elanikud, innukad käsitöötegijad ja täiskasvanud, kellele pakkusid vana elu ajalugu, kombed ja naiste käsitöö huvi, Sillamäe Hoolekandeasutuse Sügis kliendid ja töötajad, noored Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest ja Sillamäe Muuseumi töötajad.

10.01. - 24.01.2022 - Oli teostatud projekti reklaam; registreerusid osalejad; tehtud kokkulepped õpetajatega, täpsustatud programm; ette valmistatud meistriklassid, ruumid ja tehnika; soetatud vajalikud rekvisiidid, kunsti- ja kantseleitarbed, valitud õppematerjalid. Oli registreeritud 29 osavõtjat. Saadud kaasfinantseerimine Eesti Rahvakultuuri Keskusest. Oli lepitud töötubade korraldamise kohta meister Jelena Kolessovaga kokku (MTÜ Sinu edu).

25.01. - 21.06.2022 - Muuseumitöötajad jutustasid erineva käsitöötehnika ajaloost ja eripärasusest, esitasid vana käsitöö näiteid ning korraldasid ekskursioone Sillamäe muuseumis ja õppereisi Iisaku Kihelkonna Muuseumisse. Koos õpetajaga korraldasid ka 10 õpetuba ja käsitöömeistriklassi projekti raames. Laupäeviti korraldas Sillamäe Muuseumis oma kangakudumise õpetustööd tekstiil- ja õmbluse eriala, viie järgu kangur, kutseõpetaja Jelena Kolessova. Projekti raames valmistasid osalejad käsitsi tehtud 29 gobelääni Sillamäe vaadetega kangakudumise tehnika alusel ja 19 väljaõmblusega pilti. Eskiisid olid valmistatud Sillamäe vaadete fotode põhjal.

Näituste korraldamine: 22.- 31.06.2022 - näituseks olid valmis tehtud ja vormistatud kangakudumise ja tikkimistööd ning kujundatud ruum.

01.07.2022 toimus projekti raames valmistatud tööde näituse avamine ja meistriklass "Pross Boho-chic stiilis" Sillamäe Mere- ja Linnapäevadel. 

Linna- ja merepäevadel (01.--03.07.2022) oli muuseumi külastamine tasuta ja projekti raames valmistatud tööde näitust "Sillamäe ilu läbi erinevate käsitöötehnikate" said vaadata umbes 460 inimest. See näitus oli Sillamäe Muuseumis üleval 01.07 - 03.09.2022. 

September - detsember 2022.a - Projekti raames valmistatud tööde näitus oli linnaraamatukogudes üleval.

Seoses lisafinantseerimisega Eesti Kultuurkapitaali poolt sügisel ja talvel oli korraldatud rohkem meistritubasid, kui oli kavas: 2 kangakudumise töötuba, 2 viltimise töötuba, 1 tikkimise ja 2 ketramise töötuba.  Partneriks pidi projekti järgi saama Tatiana Pecheritsa Koide Paradiis, aga maikuus hukkus Tatiana autoõnnetuse tagajärjel, seetõttu meie projektis võtsid osa teised mentorid.

Detsembris 2022 - olid tehtud projekti kokkuvõtted, tulemuste analüüs ja koostatud aruanne.

Kokku: 10 käsitöö ja kangakudumise koolitust Sillamäe Muuseumis, 29 gobelääni, 19 väljaõmblusega pilti, õppereis Iisaku Kihelkonnamuuseumisse, ekskursioon ja kangakudumise meistriklass, 2 näitust (foto- ja käsitöönäitus) - muuseumis ja raamatukogudes, 29 käsitöönäituse ja 11 fotonäituse osalejat, juuli lõpuni umbes 600 näituste külastajat. Muuseumiöö raames 16.05.2022 korraldas MTÜ DRAAKONIPESA kõikidele soovitajatele Eesti lõnganukkude valmistamise töötuba. 

Sügisel ja Talvel oli korraldatud ka 7 töötuba, kus inimesed provisid kedrata, tikkida ja vildistada. Kokku projekti raames muusiumi töötubades oli 228 külastamist, üritustest (näitused ja müüseumiöö) oli rohkem kui 300 inimest ja õppereisis oli 20 ininmest.

Alates 06.12.2023 on Talvenäitus Sillamäe Muuseumis, kus on esitatud Jõulupuuehted, mis olid loodud muuseumi projekti "Rahvuslikku kodukäsitööd elustades. 2. osa" raames viltimise tehnikas. Kokku 10 inimest ja 28 mänguasja.



FOTOALBUM * ФОТОАЛЬБОМ

Комментариев нет:

Отправить комментарий