Eriliste inimeste erilised võimalused * Особенным людям особые возможности

 Eriliste inimeste erilised võimalused: muuseumitegevus puuetega lastele ja noortele

01.02.2022 - 20.12.2022

Meie linnas on 12 386 elanikut. Puuetega inimesi on Sillamäel üle 25% linna rahvastikust. Igas koolis on HEV-klassid, kus õppivad lapsed ja noored puuetega. Linnas on ka Laste Hoolekande Asutus Lootus, selle päevakeskust külastavad erilised lapsed.

Sillamäe Muuseumi projekti võimaldas puuetega lastel ja noortel oma kodust välja tulla, suhelda teiste inimestega, õppida uut, harjutada käsitööd ja meisterdamist õpitubades, äratas laste ja noorte seas huvi Eesti, oma kodumaa ja Sillamäe ajaloo vastu; kaasas neid Eesti kultuuri, näitas, et muuseumi külastamine on huvitav ja kasulik ning aitas kaasa loome – ja mõtlemisvõime arendamisel.

Muuseumitunnid olid mõeldud Sillamäe Vanalinna ja Kannuka koolide HEV-õpilastele, Sillamäe Laste Hoolekande Asutuse Lootus (päevakeskus) klientidele ja Sillamäe Hooldekasutuse "Sügis" klientidele. Projekti jooksul lisandusid ka Ühingu Lootus Tulevikku kliendid Kohtla-Järvelt, Ahtmest ja Toilast (Ida-Virumaa).  Kõik kohtumised koosnesid mitmest osast: muuseumitöötaja esinemine, muuseumi näituste ja kogudega tutvumine, viktoriinid ja joonistuseülesanded, muuseumi ekskursioonid, kodulootunnid ja meisterdamise aeg jne.

01-12.2022 toimusid muuseumikohtumised klientidele HKA "Sügis" ja Laste Hoolekande Asutuse Lootus klientidele. HKA "Sügis" kliendid käisid Sillamäe Muuseumis 2-3 korda nädalas. Need oli 3-6 inimest igas grupis, grupid on erinevate puude raskustega. Kokku toimus 60 kohtumist.

01-12.2022 Laste Hoolekande Asutuse Lootus klientidele oli korraldatud 5 muuseumitundi koolivaheaegadel.

01-12.2022  Projektist võtsid osa Sillamäe Vanalinna ja Kannuka koolide HEV- klasside õpilased: 14 inimest 1-2 korda nädalas õppeaasta jooksul. Septembrist 2022.a. liitusid Kannuka Kooli õpilased. Kokku toimus 27 kohtumist.

Oktoobris 2022 toimusid 3 tundi Ühingu Lootus Tulevikku klientidele Kohtla-Järvelt, Ahtmest ja Toilast.

Muuseumi töötajad korraldasid neile muuseumitunde järgmistel teemadel: „Sillamägi ja Sillamäe”, „Sillamägi – kuurordi asula“, „Sillamäe tehase ehitamine ja arendamine“, „Ajaloo mälestussambad Sillamäe ümbruses“, „Nõukogude periood meie linnas“, „50.aastat ajalugu“, „Mineraalid maastikul ja

tooted nendest“, „Kuulsad inimesed, kes on seotud meie linnaga“,„Sillamäe Muuseumi kogud, fondid, arhiivid“, „Vanavene kunsti ajalugu“; „Eesti rahvarõivad“; „Eesti tikand“; „Eesti rahvakalender“ jne.

Iga tunni lõpus meil oli väike töötuba, kus kõik projektiosalejad said luua erinevaid huvitavaid esemeid ning võtta neid koju: tikitud prosse, rahvakalendriga seotud käsitöö esemeid, magnetid Sillamäe fotodega, postkardid, helkurid, maalingud kividel jne.

Korraldasime ka ekskursioone ja muuseumi näituste külastamisi („Poolmõis Sillamägi“, Käru muuseumi näitus „Naiste õiguste ja naiste pesu ajalugu ühes kärus“, Narva Kunstikooli plenääri maali näitus, suvenäitus "Sillamäe ilu läbi erinevate käsitöötehnikate", Lia Kanguri näitus "Vaikus pärast pauku”, Annela Samueli dokumentaalfotonäitus “Tehas N7 – Linn – Utoopia” jne)

Sillamäe HKA "Sügis" kliendid õppisid kangakudumist ja eesti tikandit. Nad valmistasid gobelääne Sillamäe vaadetega ja pilte eesti tikandi tehnikas ning võtsid osa Sillamäe Muuseumi Suvenäitusest.

3. detsembril oli Rahvusvaheline Puuetega Inimeste Päev. Selleks päevaks valmistasid projektiosalejad väikesi kingitusi üksteisele.

Alates 2016.a. juulis ja detsembris korraldavad muuseumitöötajad Heategevuslikku laata "Soovin aidata", kus tervisepuuetega inimesed saavad müüa isevalmistatud asju ja käsitööd. Projektiosalejad ka võtsid osa laatadel. Ainult talvelaadal, mis kestis 6.-16.2022.a, oli nende poolt pakutud umbes 250 käsitööd. 

Projektiraames meie partneriteks said Sillamäe Vanalinna Kool, Sillamäe Kannuka Kool, Hoolekandeasutus Sügis, Laste Hoolekande  Asutus Lootus / Päevakeskus ja Ühing Lootus Tulevikku.

Info projekti kohta saab vaadata 

Meie muuseumi BLOOGis http://sillmuuseum.blogspot.com/p/eriliste-inimeste-erilised-voimalused.html 

FACEBOOKis   https://www.facebook.com/sillamae.muuseum.9/

FOTOALBUM


 


 


Комментариев нет:

Отправить комментарий