Nukud rahvariietes Eesti Vabariigi juubeliks / Куклы в национальных одеждах к юбилею Эстонской Республики

Nukud rahvariietes Eesti Vabariigi juubeliks: harivtegevus Sillamäe Muuseumis 

17.10.2017 31.03.2018

   Eesti riik sai 2018.a 24. veebruaril saja-aastaseks. Üks lahutamata osa Eesti kultuurist ning Eesti rahva elust ja ilust on rahvarõivad. Rahvariietuse ajaloo ja mitmekülgsuse kaudu võivad inimesed tutvuda Eesti rahva eripära ja mitmekesisusega, õppida tundma ja armastama oma kodumaad.
Sellepärast tahtsid Sillamäe Muuseumi töötajad kinkida inimistele ja riigile juubeliks isetehtud nukke erinevate Eesti osade rahvariietes.
Käesoleva projekti raames olid korraldatud muuseumiekskursioonid (Sillamäe muuseumis on ekspositisoone meie kandi ajaloost ning «Nukkude saal», kus on ligi 400 XIX–XX saj. mänguasja, sh ka nukud Eesti rahvariietes), muuseumitunnid, perelaupäevad, nukkude ja nende riiete valmistamise loomingulised õpikojad. Nukkude valmistamisel kasutati nii traditsioonilisi materjale - riiet, puud jt - kui ka ebatavalisi materjale: metalli, merekarpe jms. Õpetajana tuli Narvast nukumeister Jelena Kolessova.
Projekti vältel saime äratada inimeste seas huvi eesti ajaloo ja kultuuri vastu, sh huvi nukude ajaloo ja nukuteatri vastu, näidata Eesti rahva eripära ja mitmekesisust rahvariiete ajaloo ja mitmekülgsuse kaudu. Teha nii, et lapsed ja noored saaksid täiskasvanutega koos valmistada oma nukku eesti rahvariietes, tõsta tähelepanu muuseumitegevusele, aidata kaasa loome – ja mõtlemisvõime arendamisele kooli ja perekonna seas, oma kodumaa ja -rahva tundmise tähtsuse tõstmine eesti venelaste ühiskonnas (suures osas olid esitatud Põhja-Eesti, sh Virumaa ja Vaivara valla rahvariided).
Projektist võtsid osa nii noored 10-12.a. kui ka täiskasvanud.
Sillamäe Muuseumi töötajad valmistasid programmi, kus lapsed ja vanemad said tuttavaks muuseumikogudega, said lisateadmisi huvitava tegevuse kaudu, laiendasid oma silmaringi. Projekti raames toimusid nukkude valmistamise meistriklassid J. Kolessova juhtimisel septembrist 2017 veebruarini 2018, kokku oli 8 koolitust (18 inimest igas grupis), kus oli 108 muuseumi külastust ja 76 tundi. Muuseumitöötajad tõid eesti rahvarõivaste näiteid, jutustasid iga Eesti rahvarõivarühma rahvariietuse eripärasusest. Koos õpetajatega tegid projekti osalejad lõikeid ja lõid tüüpilist rahvariietust, kasutades erinevaid käsitöö tehnikaid: õmblemine, tikkimine, jalatsite nahast ja ehtete valmistamine. Lisaks toimusid ekskursioonid ja meistriklassid põhikoolilastele.
16. veebruaril oli avatud näitus (külastajaid oli rohkem kui 50 inimest). Näituseks oli valmistatud 28 nukku 4 Eesti põhiliste rahvarõivarühmade naiste ja meeste riietes. Näitus oli avatud 1. aprillini ja edaspidi osalesid meie nukud rahvusvahelisel konkurssil „Eesti ornamendi vaba laul“, mis oli korraldatud Narva Muuseumi Kunstigaleriis. 27. aprillist 3. juunini on nukud seal näitusel. Neid saavad näha mitte ainult Sillamäe linna elankud, kui ka Narva elanikud ja turistid.
Tänu fondide toetusele saime projekti teostada nii sündmusena kui ka EV juubeliks kingitusena (https://www.ev100.ee/ )
Veebruaris Sillamäe linna pidulikul aktusel EV100 puhul Kultuurikeskuses oli ka korraldatud näitus, kus meie nukud esindasid Sillamäe muuseumi.
   Projekti viimisest informatsioon on Sillamäe Muusiumi Blogis  http://sillmuuseum.blogspot.com.ee/p/ii-17a.html  ja https://www.facebook.com/silmuuseum    
Ajaleht "Sillamäeski vestnik"  lk. 2-3  N8 (3541) 22.02.2018  http://www.sillamae.ee/documents/1849705/18281738/2018+8.pdf/ad4e1d01-cb12-4454-98db-5aa88923e7a6    

Благодаря поддержке Фонда налога на азартные игры Министерства культуры и Министерства образования и науки успешно прошел проект по созданию авторских кукол в эстонских национальных одеждах, выставка которых продолжается уже в Художественной галерее Нарвского музея до 03.06.2018 г.


Проект «Куклы в национальных одеждах к юбилею Эстонской Республики: развивающая деятельность в Силламяэском музее»
Место проведения: Силламяэский музей, II этаж  (ул. Каяка 17a, Силламяэ)
Занятия проводят: Елена Колесова, Ирина Замарина
Целевая группа: Все, кто интересуется эстонской народной культурой и изготовлением авторской куклы.
Время: 10.00 – 15.30

FOTOALBUM 

Комментариев нет:

Отправить комментарий